Na aký workshop či seminár, ktorý si navštívila rada spomínaš? Vždy rada spomínam na Portugalsko, kde som tri roky žila a začala sa joge naplno venovať. Mnohí učitelia  v Mysore a Anjuna, Haripur  v Indii,  kde som opakovane chodila praxovať na niekoľko týždňov či mesiacov, aby som si utvrdila základy a prax ako rutinu. (BNS Iyengar, Sarath Jois, Rolf a Marcy Naujokat, Vijay Kumar, Tarik Van Prehn) Jason Nemer  z Kalifornie, tréner akrobacie a zakladateľ AcroYogy a jeho ponímanie práce s telom výnimočne obohatilo moju prax. Človek ktorý mi dal a stále má pre mňa „naj“ odkaz  je Boris Georgiev a jeho žena Reneé Georgiev.

Na čo sa ťa ľudia ohľadom jogy na hodinách najčastejšie pýtajú? Veľa ľudí sa pýta či je joga náročná, či to budú zvládať, prípadne či si pri nej oddýchnu? ale tiež veľa iných užitočných otázok o konkrétnych cvikoch. Všetky otázky sú fajn a treba sa pýtať. Ale najmä treba prísť 🙂

Aké typy jogy učíš v Riverpark Dance School? Na lekciách skupinu prevediem v sekvenciách Joga Asán.

 Je to Jogová prax zameraná na prácu s telom,  na poznávanie jogových pozícií a prechodov medzi nimi. Zvyčajne však neostávame len pri tele. Počas cvičenia dávam ľuďom tipy ako pracovať s dychom a mysľou. To sú však len ponuky,  ktoré môžu,  nemusia prijať či skúsiť. Každý podľa svojich možností a schopností.

Aký je rozdiel medzi Ashtangou a Vinyasou? Ashtanga je daná sekvencia,  alebo niekoľko štruktúrovaných sekvencii,  v ktorých pozície na seba nadväzujú a praxujú sa špecifickým spôsobom. Avšak Ashtanga je zároveň Vinyasa. Vinyasa je tá „zábavnejšia“ lekcia.  Konkrétne sú to sekvencie, ktoré som si vyskladala ja z mojich najobľúbenejších pohybov a sú inšpirované terapeutickou masážnou technikou: Thai Yoga Bodywork. Nazývam ich Sun Moon Vinyasa Yoga, alebo Sunrise Vinyasa.  Lekcia je odstupňovaná,  vždy trochu iná,  rozpohybovaná,  tématická, prispôsobená ročnému obdobiu, ale najmä pocitu keď vstúpim do miestnosti, vtedy sa začne vyskladávať jej priebeh a príbeh. Nič nie ie lepšie ako vlastná skúsenosť,  treba prísť.

Môže prísť na hodinu aj niekto, kto jogu nikdy necvičil?

 Áno môže 🙂 Keďže lekcie v Riverpark Danceschool sú verejné, takmer vždy príde niekto „prvý krát.“ Na lekciách mám často šikovné baby čo mi asistujú, okrem svojej vlastnej praxe radi pomáhajú pri praxi druhým. Som im za to veľmi vďačná.

Čo je pri joge najdôležitejšie? Nechať „to“ prúdiť,  čokoľvek to je netreba to vyhodnocovať, analyzovať,  učiť sa pozorovať.

Je joga fyzicky náročná? To je na každom, čo si vyberie a ako praxuje, to čo si vyberie.  Hľadáme vyváženosť.  Prax  môže byť jednoduchá ale nie ľahká, tak stráca efekt.  Môže byť fyzicky náročná, ale praxovaná z ľahkosťou.  Hlavne nech nie sme pod tlakom,  ktorý si vytvárame my,  alebo tlakom niekoho iného. Náročnosť jogy nespočíva vo výkone svalov alebo v litroch potu,  to je potom iná prax.

Pri dnešnom rýchlom životnom tempe ľudia často hľadajú rýchly spôsob uvoľnenia či vypnutia mozgu. Dokážem si pri joge vyčistiť myseľ? To je len na tebe ako hlboko chceš „králičiu noru“  preskúmať, ako sa otvoríš úprimnosti a koľko pravdy si pripravený prijať. Ináč si môžeš jednoducho len prísť zacvičiť, budeš sa cítiť fajn a aj tomu môžeme hovoriť Joga, v podstate niekde tu je fajn začať.

Vedela by si mi napísať jednoduchých 5 tipov ako správne cvičiť jogu? S radosťou,  bez očakávania,  pravidelne,  nenajedený, oddýchnutý,  skúsiť viac lekcií a lektorov, kým si nájdeš to „svoje“ a najmä byť otvorený zmene.