Lotus joga v médiach

Jóga v JOJke! Prepadli jej Kmotríková aj Strculová

TV TA3 - Trochu inak s Adelou Banášovou

Natália Bogdaliková: AcroYoga je terapia vo vzduchu

 

 (zdroj. www.slovenskypacient.sk)

AcroYoga spája tri prastaré línie –jogu (vnáša do tejto praxe múdrosť a spiritualitu), akrobaciu (sú v nej možnosti uplatnenia našich fyzických schopností), milujúcu láskavosť Thai Masáže a iné liečebné vedy.

Chcete o AcroYoga vedieť viac? Oslovila som Natáliu, ktorá ju na Slovensko priniesla. Praktizuje ju, trénuje, je lektorkou prvého aj druhého stupňa

AcroYoga spája tri prastaré línie –jogu (vnáša do tejto praxe múdrosť a spiritualitu), akrobaciu (sú v nej možnosti uplatnenia našich fyzických schopností), milujúcu láskavosť Thai Masáže a iné liečebné vedy.

Chcete o AcroYoga vedieť viac? Oslovila som Natáliu, ktorá ju na Slovensko priniesla. Praktizuje ju, trénuje, je lektorkou prvého aj druhého stupňa.

AcroYoga. Ide o cvičenie, alebo o exhibíciu?

Ide o tréning, cvičenie, exhibíciu, zábavu, zoznamku, sebapoznanie… Podľa toho, s čím prídeme, a čo chceme, aby nám priniesla.

Je nutné, aby sme mali zvládnutú jogu a gymnastiku?

Určite je to prínos, ale s mojím partnerom učíme aj začiatočnícke lekcie. To sú také jasličky párovej akrobacie, na tie chodia ľudia bez akýchkoľvek základov. Rýchlo sa učia, pretože ich to baví. Po niekoľkých začiatočníckych lekciách, chodia už na tie pokročilejšie.

Popíšete nám jednu vašu hodinu AcroYogy?

Lekcie AcroYogy sa skladajú z jednotlivých špecifických blokov. Lekcie sú od začiatku zamerané vždy na niečo iné – napríklad inverzie, balančné pozície, výmeny, terapiu… Podľa toho, aká je cieľová jednotka, je postavený už úvod, a tiež priebeh lekcie.

Po zahriatí kalibrujeme tie svalové skupiny, časti tela, ktoré si potrebujeme uvedomiť, odizolovať, aby sme pracovali s telom čo najefektívnejšie, podporne, v párových výmenách. Používame na to jednotlivé gymnastické a posilňovacie bloky – s tým, že pracujeme vo dvojiciach, alebo skupinách. Tak sú AcroYogové lekcie nielen hravé, ale tiež sa vieme navzájom odpozorovať, a učíme sa trénovať. Robíme všetko pre to, aby sme doladili naše telo a myseľ na vzájomnú spoluprácu, aby sa z nich stali tímoví spoluhráči.

Lekcia sa končí tým, že sa účastníci naučia sekvenciu výmen pozícií. Spoznajú lepšie seba, zoznámia sa s novými ľudmi, alebo stretnú svojich acro kamošov, s ktorými sú v kontakte na lekciách. V štýle acro komunikujeme, učíme sa dôverovať sebe a druhým, fungovať vo výmene.

Dá sa v úvode cvičiť bez vedenia, dohľadu?

Dá, jasné. Zapnete si internet, tam je kopec videí, a skúsite podľa nich… Za priebeh, výsledok a bezpečnosť, však neručím. Samozrejme, je to lepšie s niekým, kto vie, ako na to, od základov. Na lekciách máme spotterov (asistentov), dohliadame na učenie krok za krokom, a najmä na bezpečnosť.

Čo je na AcroYoge významné, čím pritiahne?

AcroYoga má naozaj magnetické kvality. Každý rád vidí súhru medzi dvomi ľudmi, ktorí si vzájomne dôverujú, podporujú sa, a fungujú vo výmene. Väčšina ľudí ju chce skúsiť. AcroYogou sa ženy stávajú silnejšími a muži vnímavejšími.

Vie AcroYoga posilniť telo, zlepšiť zdravie?

AcroYoga ­– okrem akrobacie – zahŕňa aj terapiu vo vzduchu, a tiež Thai Massage. Táto nekompetitívna párová akrobacia dolaďuje duševný stav. Na lekciách vytvárame prostredie, kde učíme a praktizujeme v podpornom prostredí, v ktorom je ľahké učiť sa, radostne zdieľať objavy, kroky svojej praxe. AcroYoga posilňuje telo aj ducha (úsmev). Prináša radosť, vyrovnanosť, zdieľanie, sebapoznanie… To je predsa kľúč k zdraviu!

Venujete sa ľuďom aj sólo, terapeuticky?

Je možné, prihlásiť sa na individuálnu lekciu, či už párovej, alebo terapeutickej AcroYogy. Vieme sa tu spolu naučiť prijímať aj dávať.

 

Zázračná JOGA: Otvorte sa sebapoznaniu a ako bonus získate sexi telo!

 

(zdroj: http://www.pluska.sk)
 
Joga zmení nielen vaše telo, ale prestaví aj myseľ. Autor: shutterstock.com

Najkrajšie ženy sveta na jogu nedajú dopustiť. Práve vďaka tomuto cvičeniu si udržiavajú sexi telo a vyrovnanú myseľ. Ak ste ešte nezačali, je najvyšší čas! Nie je však jedno ako a kde cvičíte…

Jogu cvičia takmer všetky známe krásky šoubiznisu. Speváčky, herečky a predovšetkým modelky, ktoré na túto techniku cvičenia nedajú dopustiť. Mnoho z nás však naďaľej tomuto trendu odoláva a radšej sa vytrápime vo fitku. Čo je na joge také super? „Joga nie je žiadna módna vlna. Je to prastarý systém slúžiaci na rozvoj bytosti v čo najväčšej možnej miere v podmienkach aké jedinec práve má. Je prekvapivé, že aj zredukovaná forma Jogy ako ju poznáme dnes (ako fyzické cvičenie a dych) je stále pre ľudstvo tak prínosná,“ vysvetľuje lektorka jogy v Riverpark Dance School Natália Bogdalíkova.

 

NÁROČNÉ, NO FUNGUJE TO DOSLOVA ZÁZRAČNE!

Nati pôsobí a učí aj na známych medzinárodných workshopoch a festivaloch.

Joga sú techniky na precítenie a prácu so systémom, energetickým aj informačným, ktoré podporujú mentálny rozvoj, pre pochopenie dynamiky psychiky a prejavov tela. Zosúladiť dych so správnou technikou nie je jednoduché, no keď sa to naučíte, dokážete so svojím telom zázraky! „Čím viac sa darí toto zjednotiť, tým kvalitnejšie vidíme súvislosti deja v nás a jeho odraz v dianí naokolo nás a naopak. S týmto sa učíme pracovať každý moment, aby sme sa oslobodili. Je to náročný proces a vyžaduje neustále sebapozorovanie,“  hovorí Nati, ktorá sa venuje Joge od svojho vyše dvojročného pobytu v Lisabone (2006). Od roku 2008 sa pravidelne každú sezónu vracia do Indie v rámci prehlbovania svojej praxe a poznatkov.

 

 

 

OTVORTE SA SEBAPOZNANIU

Okrem toho, že nám toto cvičenie sľubuje pružnejšie, vyrysovanejšie a štíhlejšie telo, vraj dokáže doslova vyliečiť dušu. Je to tak? „Joga ako fyzické cvičenie má za hlavný cieľ prehĺbiť dychové schopnosti, ustáliť myseľ ak sa rozhodneme ísť ďalej môžeme dosiahnuť energetické prebudenie, ktoré  podporí rozvoj mysle, rozšírenie vedomia, to prináša sebapoznanie a žiarivé zdravie. Ako som už spomínala je to proces, ktorý je náročný týka sa celej bytosti,  preto je na každom z nás do akej miery sa sebapoznaniu otvorí,“ dodáva lektorka, ktorej zameraním je Ashtanga Yoga a AcroYoga.

 

 

 

 

 

NIE JE JOGA AKO JOGA

Napriek mnohým výhodám jogy, veľa z nás jej ešte odoláva. Zdá sa nám nudná a málo dynamická. Neverte však tomu! Keď s tým raz začnete a vytrváte, už sa jej viac nevzdáte! Vaše telo sa vyformuje tak, ako pri žiadnom inom cvičení. Nehovoriac o tom, že sa budete omnoho lepšie cítiť. Základom úspechu však nie je iba odhodlanie, ale aj správny výber jogy a najmä, nájdite si skúseného lektora, ktorý dohliadne na to, aby ste cvičili a dýchali správne!

Ďalšie referencie

Yoga point.cz